Uwaga! obniżyliśmy ceny - Zapraszamy
w każdym pokoju nowy TV LED z DVD
 

Pogoda
PensjonatCennikPokojePrvičWidokiPytania?!!DojazdSmakiKontakt
Pytania

Jak dostać się na wyspę?

Jeżeli będziecie Państwo podróżować samochodem - na wyspę Prvić nie ma możliwości dostania się razem z autem. Jest zbyt mała dla ruchu kołowego. Jedynym autem jest tam wóz strażacki w miejscowości po drugiej stronie wyspy. Auto można zostawić na parkingu, na lądzie. Jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacjii. Pobliskie miasta mają niesamowity urok i klimat.

Na wyspę zarówno z miejscowości Vodice jak i Śibenik kursuje kilka razy dziennie prom. Adres strony www gdzie po wpisaniu portu wyjścia, portu docelowego i daty można uzyskać informacje o rozkładzie kursowania promów pomiędzy Śibenikiem lub Vodicami a wyspą Prvić Luka to http://www.jadrolinija.hr/default.aspx?dpid=1304. Proszę zwrócić uwagę na godziny kursowania żeby nie musieli Państwo zbyt długo czekać na prom. Co ważne w weekendy promy kursują rzadziej. Po godzinach kursowania promu, w razie potrzeby można skorzystać z płatnych prywatnych łodzi i taxi boat. Jak dostać się na prom w Śibeniku ilustruje poniższa mapka.

Mapka Sibenika - przystań promowa, parkingi >>

Na mapce są zaznaczone dwa zejścia do promów. Na prom osobowy, który płynie na wyspę Prvić i samochodowy, który płynie na zupełnie inną wyspę Kaprije. Prom, na który Państwo mają dotrzeć to prom osobowy – zaznaczony jest na mapce patrząc od lewej strony mapki, jako pierwszy (znaczek promu osobowego jest pod znaczkiem informacji). Punktem orientacyjnym w rzeczywistości jest niebieska stacja benzynowa na nabrzeżu przy wodzie. (UWAGA: Przy promie samochodowym również jest stacja benzynowa, więc bardzo proszę posługiwać się mapką - myślę, że wtedy nie będą mieli Państwo problemów z dotarciem na właściwy prom). Prom osobowy staje bliziutko przy niej na nabrzeżu. Prom ma nazwę Tijat, choć zdarza się, że w zastępstwie płynie inny.

Proponuję wydrukować i zabrać mapkę oraz rozkład promów ze sobą, ponieważ w miejscowościach nie ma wyraźnych punktów orientacyjnych i nawet, jeżeli skontaktują się Państwo telefonicznie pokierowanie na właściwe miejsce przez telefon może być utrudnione.

 

Gdzie zostawić samochód?

Samochody zostawiamy (po uprzednim wypakowaniu bagażu na przystani) na parkingu albo w Śibeniku, albo w Vodicach w zależności skąd będą wsiadać Państwo na prom. Parking są bardzo bezpieczne. Bez obaw można pozostawić samochód nawet na dłuższy czas nie obawiając się o kradzież czy zniszczenie.

Służby miejskie często sprawdzają czy zapłaciliśmy za parkowanie. Za brak opłaty dostaniemy mandat płatny na poczcie. Informacje odnośnie cen i lokalizacji miejsc parkingowych znajdą Państwo na mapce. Informacje te pochodzą od chorwackiej spółki z o. o. będącej właścicielem parkingów. Wysokość opłaty ze parkowanie oraz czas, za jaki jest naliczana zależy od strefy. Jest możliwość pozostawienia auta w Śibeniku lub Vodicach gdzie opłata pobierana jest za dobę.

Mapka pokazuje parkingi w Śibeniku. Dla Vodic Chorwaci podobnej nie przygotowali. Parking całodobowy wskazany jest po lewej stronie na dole mapki. Jest to PARKING TEF. Jest on oddalony od nabrzeża promowego o 20 minut piechotą. Oczywiści można też skorzystać z parkingów w innych częściach miasta. Także można wykupić tam postój na dłuższy czas.

Mapka Vodic - przystań promowa >>

 

Jak trafić do Art Pensjonatu? Czy ktoś nas odbierze?

Gdy będziecie Państwo wiedzieli, o której godzinie wsiądą na prom proszę o skontaktowanie się
z Gospodarzem Art. Pensjonatu Zvonko Krupą +385 913 376 337 – Gospodarz mówi po polsku. Można kontaktować się też Krzysztofem Kotlewskim na numer + 385 989 029 641. Pan Krzysztof jest osobą (Polakiem) na stałe przebywającą w Chorwacji. Przekaże Gospodarzowi Art. Pensjonatu żeby wyszedł po Państwa na nabrzeże promowe na wyspie.

 

Jak z zaopatrzeniem na wyspie?

Na wyspie posiadamy bardzo dobrze zaopatrzony sklep (honorowane karty Visa, Mastercard, American Express). Owoce morza, świeże warzywa i owoce polecam kupować bezpośrednio na bazarku w Śibeniku. Przy okazji można wybrać się na zwiedzanie naprawdę pięknego miasta z wieloma zabytkami i przepięknymi, urokliwymi zakątkami. Czasami owoce morza i ryby przywożone są na wyspę przez miejscowych rybaków. Nie ma tutaj żadnej regularności, co do ceny (zależy od wielkości ryby i całego połowu), asortymentu i czasu przywożenia (jak ryba bierze). W Śibeniku i w Vidicach jest też kilka supermarketów jak również (zwłaszcza w Śibeniku) nowopowstałe centra handlowe, położone na obrzeżach miasta, co nie psuje krajobrazu i uroku miasta. Na wyspie są również cztery restauracyjki  serwujące dalmatyńskie przysmaki.

 

Czy można wykupić posiłki w Art. Pensjonat?

Na chwilę obecną możliwość ugoszczenia Państwa wraz z pełnym wyżywienia nie będzie dostępną. Posiłki będą mogły być przygotowane przez Gospodarza Art. Pensjonatu, na życzenie, poprzedzone wcześniejszym uzgodnieniem i za dopłatą.

Posiłki będą mogli Państwo również przygotowywać we własnym zakresie. Pokoje wyposażone są w aneksy kuchenne lub, jeżeli aneks nie znajduje się w pokoju mają Państwo możliwość korzystania z pełnej kuchni Gospodarza.

Wyspa oferuje także kilka klimatycznych knajpek, gdzie można rozkoszować się miejscowymi, wyśmienitymi daniami.

 

Pieniądze. Czy lepiej przywozić ze sobą kupione w Polsce kuny czy euro?

Walutą Chorwacką jest Kuna. Przelicznik szacunkowy: 1 Kuna = 0,67 PLN, 1 Euro = 7,28 Kun. Lepiej przywieźć ze sobą Euro niż Kuny i wymienić je na miejscu w kantorze lub oddziale dowolnego banku. W kantorach, zwłaszcza na granicy mogą być pobierane prowizje. W bankach prowizji nie ma, a kurs wymiany jest bardzo dobry.

Dobrą opcją jest też wypłacanie Kun z bankomatu. Trzeba sprawdzić czy bank, gdzie mają Państwo konto nie pobiera prowizji za transakcje zagraniczne poza Unią Europejską. Jeżeli nie to koszt wypłaty jest podobny jak wymiana gotówki na miejscu, a jest wygodniej. Zaznaczam, że na wyspie Prvić nie ma bankomatu. W knajpkach i sklepach można płacić i gotówka i kartą.

 

Co powinno się przywieźć ze sobą na wakacje?

Na wyspie najbardziej przydatna jest odzież sportowa - oczywiście ze względu na wygodę i temperatury. Lekkie koszulki, przewiewne sukienki, szorty, koniecznie okulary przeciwsłoneczne, kapelusz/chstę chroniące głowę od słońca, sandały oraz buty do wchodzenia do morza (ze względu na kamieniste dno i jeżowce). Mogą to być zwykłe najtańsze tenisówki lub gumowe buty do wody. Trzeba przywieźć również coś z wysokim filtrem przeciwsłonecznym do opalania. Oczywiście można te rzeczy kupić również na miejscu. Nie trzeba przywozić wody do picia, na wyspie mamy wodę wprost ze źródeł rzeki Krki Nawet malutkie dzieci mogą ją pić nieprzygotowaną.

Herbaciarze powinni przywieźć herbatę, ponieważ nie ma tu smacznej czarnej herbaty. Jest natomiast ogromny wybór herbat owocowych wszelkiego rodzaju i smaku.

Jeżeli są Państwo amatorami nurkowania warto zabrać ABC-adło. Woda jest tak przejrzysta i przede wszystkim ciepła, że będzie to dodatkową atrakcją.

 

Czy są jakieś atrakcje?

W miejscowościach na stałym lądzie (np. Śibenik, Vodice, Zadar) jest możliwość wykupienia całodziennych wycieczek jachtem lub motorówką na Kornaty. Jest to archipelag pięknych bezludnych wysp, przypominający krajobraz księżycowy.

Mogą Państwo odwiedzić niedaleko znajdujące się malownicze wodospady rzeki Krka, zabytkowe miasta - Śibenik, Zadar, Trogir oraz Split. Ponadto znakomitą okazją w okresie wakacyjnym do spędzenia miłych chwil w gorących rytmach może być nocna dyskoteka w Vodicach. lub wieczory przy świecach, dalmatyńskiej muzyce na żywo i wspaniałym domowym winie.

Organizujemy także imprezy sylwestrowe. Sylwester w Chorwacji to okazja do spędzenia niezwykłej i niezapomnianej nocy przy żywej chorwackiej muzyce, wspaniałym winie i przysmakach kuchni dalmatyńskiej

 

 Jak dokonać rezerwacji?

Rezerwacja Apartamentu dokonywana jest za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie Po dokonywaniu wstępnej rezerwacji należy wpłacić zaliczkę w wysokości 35% całkowitej kwoty. Preferowaną formą wpłaty zaliczki jest płatność przelewem na konto bankowe. Rezerwacja zostaje dokonana z chwilą wpływu przelewu na konto lub przesłania na maila potwierdzenia wpłaty na adres email info@art-pensjonat.pl. Pozostała część (tj. 65%) kwoty płatna jest najpóźniej 30 dni przed terminem przyjazdu chyba, że np. ze względu na bliższy termin przyjazdu umówimy się inaczej. Najpóźniej do momentu przekazania Apartamentu w dniu przyjazdu.

 

Jaką walutą dokonać wpłaty?

Gośćmi Art Pensjonatu są przede wszystkim Polacy, więc do wpłat posiadamy konto w polskim banku. Mam nadzieję, że ta informacje rozwieje obawy o niedotarciu przelewu na czas. Wpłaty można dokonać w walucie Euro lub w PLN po przeliczeniu z kwoty do zapłaty w Euro na PLN po kursie sprzedaży mBanku z dnia wpłaty. Nie będzie problemu z wpłatą zaliczki jak i pozostałej części do pełnej kwoty.

Opłata za pokój jest liczona za każdy dzień za pokój nie od osoby. Czas pobytu, jest to liczba dób zaczynając od dnia przyjazdu do dnia wyjazdu włącznie.

 

Ile wynosi opłata klimatyczna i czy jest ona obowiązkowa?

W na terenie Republiki Chorwacji obowiązkowa jest opłata klimatyczna. Wynosi 1 EURO za osobę. Liczona jest za każdy dzień, kiedy przebywa się na terytorium Chorwacji (nie za ilość spędzonych w Pensjonacie nocy). Nie jest wliczona w cenę pokoju. Gospodarz musi przekazywać ją do urzędu za każdą osobę, którą gości. Kwotę tą można także przesłać przelewem na konto. 

 

Jakich dokumentów potrzeba do przekroczenia granicy Chorwackiej?

Dokumentem, który uprawnia do przekroczenia granicy chorwackiej jest oczywiście oprócz paszportu, polski dowód osobisty. Chorwacja ma podpisaną umowę międzynarodową na mocy, której dowód osobisty wystarczy. Jeżeli będą jechać Państwo do Chorwacji przez inne kraje, które nie są w Unii Europejskiej (np.:Bośnia i Hercegowina) proszę zabrać paszport.