Uwaga! obniżyliśmy ceny - Zapraszamy
w każdym pokoju nowy TV LED z DVD
 

Pogoda
PensjonatCennikPokojePrvičWidokiPytania?!!DojazdSmakiKontakt
Pogoda

Inne prognozy do obejżenia po kliknięciu w ten link

 

Klimat

W Chorwacji panuje klimat śródziemnomorski (wybrzeże) i kontynentalny. Inny jest w głębi kraju, inny na wybrzeżu. W części kontynentalnej jest podobny do klimatu Polski, temperatura jest przeciętnie wyższa o kilka stopni niż u nas. W rejonie górskim panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami (w zimie jest bardzo dużo śniegu). Skupimy się na rejonie wybrzeża, ponieważ tam jest nasz Art. Pensjonat.

 

Wybrzeże w sezonie

Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły, ale i łagodny. W lecie średnia temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, minimalna ok. 20. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, śniegu właściwie nie ma. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. Czasami burza potrafi uderzyć niespodziewanie i dokonać sporych zniszczeń np. powyrywać drzewa, by godzinę później znów zaświeciło słońce. W okresie od maja do października długotrwałe załamania pogody właściwie się nie zdarzają. Dużą zaletą jest także to, że nie ma bardzo dużej różnicy temperatury między dniem a nocą.

Cechą charakterystyczną chorwackiego wybrzeża jest stosunkowo częste występowanie silnych wiatrów. Wiatr od strony lądu - bora (bura) jest wiatrem typu fenowego (jak halny). Spływa z gór. Jest suchy i chłodny. Gdy wieje bora, powietrze jest rześkie, niebo czyste, a pogoda bezdeszczowa. Kiedy wieje drugi często spotykany rodzaj wiatru, yugo (południowy), powietrze jest bardzo wilgotne
i gorące.

Wyspy mają przewagę nad lądem. Chmury raczej je omijają. Klimat na całym wybrzeżu jest podobny i między południem a północą nie ma bardzo dużej różnicy temperatury czy ilości opadów. Oczywiście - Dalmacja jest bardziej wysunięta na południe, tym samym jest tam nieco cieplej. Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu. Klimat śródziemnomorski strasznie rozleniwia - jest ciepło, ale nie za gorąco; tylko siedzieć w cieniu i popijać wino.

Lato jest na wybrzeżu upalne. Cztery miesiące, w których średnia temperatura dobowa przekracza 20 stopni, to pełnia sezonu turystycznego. Natomiast miesiące takie jak maj czy październik dobre są dla osób źle znoszących ciepło, choć i w maju nieraz słońce nieźle przygrzewa. Wiele osób uważa przełom lata i jesieni (wrzesień i początek października) za najpiękniejszy okres na chorwackim wybrzeżu. Słońce nie jest już dokuczliwe, a ciągle jest ciepło, ciepła jest także jeszcze woda w morzu. Wypoczywając w tym okresie w Chorwacji mamy świadomość, że w Polsce zwykle jest już o wiele gorsza pogoda.

 

Wybrzeże poza sezonem

Miesiące zimowe są na chorwackim wybrzeżu mokre i wietrzne. Masa wody w morzu sprawia, że temperatura powietrza praktycznie nigdy nie spada tam poniżej zera (woda zawsze ma przynamniej 10 stopni). Te warunki panują tylko przy samej linii brzegowej. Oddalając się od morza, właściwie zawsze kierujemy się w stronę gór, gdzie opady zamieniają się w śnieg. Temperatura często spada poniżej zera. Różnica temperatury może sięgać na odcinku kilkudziesięciu kilometrów nawet kilkunastu stopni. Jeśli przyjechaliście z głębi Chorwacji nad morze i nagle pod swoim samochodem widzicie wielką kałużę wody, nie przejmujcie się - to tylko nagle stopniał cały śnieg nagromadzony w zakamarkach auta. Szczególnie różnicę pogody widać gołym okiem wyjeżdżając z ostatniego tunelu. Przed tunelem jest biało i mokra, za – sucho i czerwono od koloru skał.

Nad Adriatykiem nawet w najzimniejsze miesiące temperatura dosyć często przekracza 15 stopni. Średnia dobowa temperatura w styczniu to 8.3 stopnia. Niektórzy mieszkańcy wysp śnieg oglądają raz na parę lat. Adriatyk zimą jest częściej wzburzony, ale i wtedy jest morzem w miarę łagodnym. O turystyce w skali letniego wypoczynku oczywiście nie ma mowy, ale i tak notuje się pewną ilość turystów przybywających na wybrzeże zimą.