Uwaga! obniżyliśmy ceny - Zapraszamy
w każdym pokoju nowy TV LED z DVD
 

Pogoda
PensjonatCennikPokojePrvičWidokiPytania?!!DojazdSmakiKontakt
Prvic










Wyspa Otok Prvić, z malowniczymi zatokami, pokryta jest makią śródziemnomorską, winnicami i gajami oliwnymi. Znajduje się w archipelagu šibenickim w środkowej Dalmacji. Leży nieopodal zabytkowego Śibenika i miasteczka Vodice, z którymi łączy ją kilkakrotnie kursujący w ciągu dnia prom. Wyspa ma powierzchnię 2,4 kilometrów kwadratowych. Jest niewielka. Jej długość to 3 km, a szerokość od 500 do 1300 m. Znajdują się na niej dwie miejscowości: Prvić Luka i Šepurine, w których mieszka nieco ponad 400 mieszkańców. Odległość miedzy nimi można pokonać w 15 min. Nazwa Prvić (Prvi – pierwszy) pochodzi o tego, że wyspa jest pierwsza od lądu, oddalona od niego o około 1000 metrów. Nazwa Prvić po raz pierwszy została wspomniana w XI wieku. Niektórzy twierdzą, że pochodzi ona od innego słowa tj Prvin, nazwy chorwackiego Boga wiosny.

W miejscowości Prvić Luka znajdują się 2 małe sklepy oraz urocze restauracyjki. Są także dwa kościoły rzymsko-katolickie i poczta. Na wyspę nie wjeżdżają samochody (nie ma niebezpieczeństwa dla dzieci, spalin ani hałasu). Auta zostawiamy na parkingu strzeżonym w Śibeniku lub Vodicach.

Wybrzeże jest skaliste, woda krystalicznie czysta i przeźroczysta nawet na dużych głębokościach. Na wyspie mamy dwie plaże – specjalne dla dzieci – są wysypane małymi kamyczkami, które nie utrudniają zabaw i kąpieli. Pierwsza oddalona ok. 5 min. marszu od naszego Pensjonatu, druga w miasteczku obok oddalona ok. 7 min. marszu.  

W lecie w pobliżu wyspy odbywają się regaty dawnych tradycyjnych łodzi z łacińskim żaglem – Burtiž. Można je zobaczyć w porcie, wybierając się na spacer do pobliskiej miejscowości Šepurine. Czasem można także trafić na koncert i posłuchać KLAP. Klapa po chorwacku, a właściwie w dialekcie dalmatyńskim oznacza „zespół”. Tradycyjna klapa to zespół wykonujący muzykę a capella (bez towarzyszenia instrumentów). Klapy wiążą ludzi różnych zawodów i w różnym wieku. Łączy ich umiłowanie muzyki, Dalmacji, morza i kamieni (symbole ojczyzny), co powoduje, że muzyka jest pełna uczuć
i słucha się jej z przyjemnością. Koncerty najczęściej są organizowane z okazji świąt religijnych.

Tak jak na pozostałych wyspach archipelagu šibenickiego tutaj historia też pozostawiła swoje ślady w postaci zabytków. Są to różne ołtarze barokowe, wczesnochrześcijańskie pozostałości ze śladami krzyża, kościół św. Marii z klasztorem, który został zbudowany przez braci głagoljaszy i wiele innych zabytków świadczących o bogatej historii tej niewielkiej wyspy.

W Prvic Luka chcąc uprzyjemnić pobyt Gościom zaczęto realizować projekt budowy Domu Kultury a także planowane jest urządzanie i odnawianie gajów oliwnych, winnic i pól, na których rosną aromatyczne zioła. W budowie jest także Centrum Fausta Vrančića, gdzie znajdą się repliki prawie wszystkich znaczących wynalazków tego znanego mieszkańca. Budynek będzie znajdować się zaraz przy kościele parafialnym, w którym jest grób wielkiego wynalazcy. Budowa tego reprezentacyjnego obiektu jest w końcowej fazie. Można tez odwiedzić na wyspie letnią rezydencje, w której Vrančić często przebywał.

Faust Vrančić, żył na przełomie XVI i XVII wieku. Przedstawiciel renesansu, pisarz, leksykograf i wynalazca, a jednym z jego największych wynalazków jest spadochron. Genialny pomysł Leonardo da Vinci opadania człowieka na spadochronie wywołał niewielkie zainteresowanie aż do 1595 roku. Wtedy Vrančić namalował szkic człowieka skaczącego z wieży. Mimo że spadochron był kwadratowy to miał wszystkie podstawowe części: czaszę, linki nośne i system mocowania. Vrančić postanowił skoczyć z wierzy w Wenecji w 1797 r. W notatkach istnieją informacje o tym, że skok naprawdę się odbył. Pomysł się sprawdził i wynalazca wylądował bezpiecznie. Samo wydarzenie opisane zostało 30 lat później w książce angielskiego biskupa Johna Willkinsa, sekretarza Royal Society w Londynie. Vrančić jest też autorem pierwszego chorwackiego słownika drukowanego.

Liczne punkty widokowe na Prviću połączone są ze sobą drogami doskonałymi na spacerki wzdłuż całej wyspy. Miejsca te dają nieopisaną przyjemność, jaką sprawia pobyt w przyrodzie i wspaniały widok na pobliski archipelag i szmaragdowe morze. Wybrzeże wyspy jest wzdłuż całej linii łagodne i idealne do pływania.

Odwiedzający wyspę dzięki lokalnej atmosferze dalmatyńskiej wsi oddychają pełną piersią. Taką atmosferę uzupełnia absolutny brak ruchu drogowego na wyspie. Dzięki temu Prvić idealnie nadaje się na wypoczynek w spokoju i ciszy. Wyspę łączą z lądem linie promowe z Vodic, Szybeniku i Zlaryna, a podróż trwa średnio pół godzinny. Plaże, czyste morze i stare kamienne domy przyciągają odwiedzających i czynią idealnym miejscem dla wszystkich chcących wypocząć w prawdziwym, śródziemnomorskim otoczeniu.